top of page

İNŞAAT MÜŞAVİRLİK SİSTEMİ İLE

CAMİLERİ NASIL YAPIYORUZ.

      Kıymetli vakıf ve dernek yöneticileri sistemin mantığı 4 ayak üzerine oturuyor.

1) Bilgi ve Tecrübe.
2) Kontrol ve denetim.
3) Senkronize ve uyumlu çalışma, ( Hem iş verenle,hemde şantiyedeki usta ve sanatkarlarla )
4) Bürokrasiyi aşan ,işleri hızlandıran ayrı bir çalışma gurubu.

1) BİLGİ,BİRİKİM VE TECRÜBE
    Şurası bir gerçekki Vakıf ve dernek işverenlerimizin hepsi inşaat sektöründen anlamıyor,inşaattan anlayanda camiden anlamıyor.Bu gayet normal birşey.O zaman işveren ne yapıyor? İlk adımdan itibaren çevresine,eşine,dostuna danışıyor,her kez iyi niyetle bildiğince yardımcı oluyor.
    İlk adım proje,ilk istenen kim! Müftülerimiz.Peki müftülüklerimizde yeterli kayıtlı proje varmı ? Malesef yok,olanı veriyorlar.O da sizin parsele ya küçük,yada büyük,yada istediğiniz hayal ettiğiniz mimari değil.Projede bodrum yok veya bir bodrum var,oysa sizin arazi meyilli ve 2 bodrum olması zaruri veya düz olsa bile 2 bodruma ihtiyaç var.
    Hazır proje bulsanız bile başlıyorsunuz mimar aramaya.Bodrum ilavesi ve sizin kullanım amacınıza uymayan müştemilatın değiştirilmesi lazım.
    Bu gibi durumlarda hemen projeyi alıp revize edecek veya elindeki onlarca proje ile karşılaştırıp,her çeşit mimari tarzı sizin önünüze süratle sererek süreci hızlandıracak bir rehbere ihtiyacınız var.

    Bunu size BİLGİ,BİRİKİM VE TECRÜBE ile donatılmış Türkiyede ilk uygulamasını yaptığımız cami inşası müşavirlik ve danışmanlık firmamız sağlar.

    Özellikle birinci madde çok önemli,çünkü;Gerek proje seçimi,gerek kalfa ve ustaların seçimi,gerekse malzeme seçimi uzun yıllar sonunda kazanılan bir tecrübe ve birikimle mümkün olabilmektedir.
    Bir çok dernek başkanımız tamamen iyi niyetle camiyi kendi tecrübesi ve bilgisi ile yapmaya çalışıyor.
    Yakın geçmişte gördüğüm örnek bir olay beni gerçekten üzdü.Ankarada bir dernek başkanımız tamamen kayalık bir zemin üstüne gereksiz bir radye temel attı.(Hazır bulunan proje 1.sınıf deprem bölgesine göreydi,oysa Ankar 3. sınıf deprem bölgesinde)Atılan fazla demir ve beton

kalfaya verilecek paranın nerdeyse iki katı idi. Gereksiz yapılan harcama sadece derneğin kaybı  değil,milli servetinde  kaybı demektir.
    Bu sadece yapılan hatalara verilen bir örnek,bunun gibi büyük hatalar hem zaman,hem para,hemde iş güvenliği kaybına sebep oluyor.
    

    Firma temsilcisi ve sahibi olarak diğer 3 maddeyi uzun uzun yazmayacağım bunları işverenlerimizle karşılıklı görüşmek ve bilgi vermek daha sağlıklı olur.Selamlar eder işlerinizde başarılar dilerim.
 

                                                                                                  

                                                                                                 İsmail Işıldar  

    

DSC07093.JPG
bottom of page